Головна » Статті » Новини

Андріївські вечорниці в музеї «Українська хата»

«Андрію, Андрію, я тобі коноплі сію. Дай же мені знати, з ким їх буду збирати» - лунали слова - ворожіння на території шкільного етнографічного музею « Українська хата» Нерубайського НВК «школа-гімназія». Так незвично почався урок українознавства в 11-Б класі, який проводила вчитель Ткаченко Т.С..

Саме в переддень одного з найулюбленіших свят в народі, Калита або Андрія, учні 11-Б класу відтворили відомі Андріївські вечорниці. Урок проходив у хаті- музеї, тому дівчата мали змогу познайомитися і використати для замішування тіста справжні дерев’яні ночви, вчилися правильно накладати дрова у піч ( обов’язково навхрест), бо це ж - символ сонця та вогню. І щоб калита вийшла пишна та красна, потрібно було промовити заклинання: «Гори, вогню, ясно печі калиту красну!»

А далі дівчата вчилися правильно саджати в піч калиту дерев’яною лопатою, горщик з кашею треба було засунути у піч за допомогою рогача. Дівчата зрозуміли, наскільки треба бути вправними, щоб виконати, здавалося б, звичайну роботу.

І ось калита печеться, каша, вареники варяться, а дівчата дізнаються, як можна за допомогою ворожіння побачити своє майбутнє.

Але які ж вечорниці без хлопців?!

І вже лунають веселі пісні, жарти.

Ось і калита готова. Її урочисто прив’язують до сволока. І пан Калитинський з паном Коцюбинським запрошують хлопців показати свою вправність у кусанні калити.

Калита надкушена… і, як годиться за звичаєм, хлопці викупляють у дівчат по шматочку калити. І знову лунають пісні, жарти, дівчата пригощають хлопців варениками, в яких вони «свою долю знайдуть».

Під кінець вечорниць дівчата за гарне пригощання отримали від хлопців подарунки.

Ось так завдяки музею учні змогли доторкнутися до світу своїх пращурів, до минувшини, щоб краще зрозуміти, хто ми є, і чиїх батьків ми діти.

Вчитель Нерубайського НВК «школа-гімназія»

Ткаченко Т.С.

Категорія: Новини | Додав: Jana92 (23.12.2015)
Переглядів: 101 | Теги: Андріївські вечорниці | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar